Według danych zamieszczonych w publikacji MSIG (Monitora Sądowego i Gospodarczego) oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonym w 2023 roku opublikowano aż 128 354 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi i restrukturyzacyjnymi. Ponad 4200 dotyczyło otwarcia restrukturyzacji. To o niemal 2000 więcej w porównaniu do 2022 roku. Czy to rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorcy?

Czym jest restrukturyzacja?

Restrukturyzacja to proces, w którym dochodzi do przekształcenia struktury organizacyjnej lub finansowej przedsiębiorstwa. Celem takiego działania jest poprawa rentowności organizacji i zdolności do obsługi zadłużenia. Z postępowania restrukturyzacyjnego mogą skorzystać głównie firmy, które już są niewypłacalne lub istnieje ryzyko ich upadłości.

Jakie są korzystne skutki restrukturyzacji?

Trudna sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa wymaga podjęcia odpowiednich działań. Jednym z nich może być restrukturyzacja, która daje szansę na przetrwanie firmy i uniknięcie ogłoszenia bankructwa. Jej skutkiem może być:

  • zawieszenie postępowań egzekucyjnych i zabezpieczających, co pozwala na ochronę majątku firmowego przed zajęciem przez wierzycieli;
  • zakaz wszczynania nowych postępowań egzekucyjnych;
  • uchylenie dokonanych zajęć komorniczych, dzięki czemu zabezpiecza się firmę przed dalszymi stratami;
  • renegocjacja warunków spłaty zobowiązań – może to skutkować zmniejszeniem kapitału długu, rat oraz umorzeniem odsetek;
  • zakaz wypowiadania kluczowych dla działalności firmy umów, takich jak umowa najmu i dzierżawy.

Zasadniczym celem postępowania restrukturyzacyjnego jest przetrwanie firmy na rynku, ale może ona przynieść też szansę na ustabilizowanie jej sytuacji finansowej i kontynuowanie działalności. Nie dzieje się to jednocześnie bez poszanowania interesów jej wierzycieli.

Negatywne skutki restrukturyzacji

Choć restrukturyzacja przynosi wiele pozytywnych efektów, to wiąże się także z pewnymi negatywnymi skutkami. Najważniejszym z nich jest potencjalna utrata kontroli nad zarządzaniem przedsiębiorstwem – w przypadku zainicjowania postępowania sanacyjnego. Wówczas to wyznaczony zarządca przejmie zarządzanie firmą, a jego decyzje niekoniecznie muszą być zgodne z zamierzeniami właściciela.

Proces restrukturyzacji może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy na rynku, ponieważ informacja o niej zostanie prawdopodobnie zinterpretowana jako problemy finansowe przedsiębiorstwa. To zmniejszy renomę i zaufanie do danego podmiotu – podobnie jak negocjacje z wierzycielami.

Negatywną konsekwencją restrukturyzacji jest także konieczność poniesienia pewnych kosztów m.in. związanych z wynagrodzeniem nadzorcy lub zarządcy czy innych nakładów, które będą wynikać z planu restrukturyzacji.

Dlatego przed podjęciem decyzji o restrukturyzacji warto rozważyć wszelkie za i przeciw, aby podjąć racjonalny wybór co do przyszłości swojego przedsiębiorstwa.