Z raportu BIG InfoMonitor wynika, że na koniec kwietnia 2024 roku zadłużenie pełnoletnich wyniosło w Polsce ponad 86,3 mld zł, co oznacza wzrost o ok. 6 mld zł rok do roku. Aż 2,6 mln osób miało problemy finansowe. Dłużnicy powinni jak najszybciej rozpocząć starania o spłatę, aby karne odsetki nie narastały i nie pogarszały ich trudnej sytuacji finansowej. Mogą spróbować oddłużenia polubownego lub przebiegającego w konsekwencji ogłoszenia upadłości konsumenckiej przez sąd.

Na czym polega oddłużanie polubowne?

Polubowne rozwiązanie polega na porozumieniu się z wierzycielami i wypracowaniu planu spłaty długów, np. ratalnie. Należy przedstawić im swoją sytuację finansową i powody nieregularnej lub zawieszonej spłaty zobowiązań. W momencie, gdy wierzyciel pozytywnie rozpatrzy wniosek, można realizować plan tej spłaty według nowo ustalonych terminów.

Jak działa oddłużanie w upadłości konsumenckiej?

Innym rozwiązaniem jest oddłużenie sądowe – na podstawie upadłości konsumenckiej. W postępowaniu upadłościowym zobowiązania dłużnika wobec wierzycieli powinny zostać pokryte z majątku upadłego, którym zarządza syndyk powołany przez sąd. Dąży on do likwidacji składników majątku, których wartość sprzedaży będzie pozwalała na pokrycie całości lub części zadłużenia.

Uwaga: w postępowaniu ważny jest dobór doświadczonego prawnika, który poprowadzi sprawę. Profesjonalnie zrealizuje to kancelaria Ask-Me.

Jeżeli likwidacja nie pokryje w całości zobowiązań, albo dłużnik nie ma majątku i innych możliwości zaspokojenia roszczeń wierzycieli, w ramach oddłużania sądowego sąd może ustalić harmonogram planu spłaty wierzycieli. Innym rozwiązaniem jest umorzenie zobowiązania dłużnika, bez takiego planu, o ile jest on trwale niezdolny do dokonywania wpłat.