W postępowaniu upadłościowym prowadzonym w stosunku do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, uczestniczy syndyk. Jaką odgrywa rolę?

Cel upadłości konsumenckiej

Zgodnie z przepisami Prawa upadłościowego upadłość konsumencka powinna być prowadzona tak, aby roszczenia wierzycieli mogły zostać zaspokojone w możliwie najwyższym stopniu. Z drugiej strony takie postępowanie powinno dążyć do umorzenia zobowiązań upadłego.

Uwaga: postępowanie zmierzające do upadłości konsumenckiej powinien poprowadzić doświadczony prawnik. Zapewnia ich kancelaria Ask-Me.

Obowiązek jego prowadzenia spoczywa na syndyku. Realizuje on czynności z myślą o zwrocie długów przez dłużnika. Natomiast sąd upadłościowy, który finalnie wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej oraz orzeka o sposobie zakończenia postępowania, może spełniać funkcję oddłużeniową.

Jak działa syndyk przy upadłości konsumenckiej?

W procedurze upadłości konsumenckiej syndyk powinien prowadzić postępowanie w taki sposób, aby jak najpełniej zaspokoić wierzycieli i nie blokować oddłużenia. Musi z najwyższą starannością uzyskać z majątku dłużnika jak największą ilość środków finansowych.

Posiada on odpowiednie uprawnienia dla realizowania takich zadań. Może być egzekutorem, który prowadzi egzekucję z majątku dłużnika. Niezwłocznie, zgodnie z art. 173 Prawa upadłościowego, obejmuje majątek upadłego, którym zarządza, zabezpiecza go przed zniszczeniem czy uszkodzeniem lub zabraniem przez osoby postronne. Przystępuje do jego likwidacji. Musi samodzielnie uzyskać dane, które pozwolą mu na objęcie i likwidację składników majątkowych przysługujących upadłemu.