Problemy ekonomiczne i ujemne wyniki finansowe z kolejnych miesięcy w firmie z Żyrardowa doprowadziły do tego, że zgłosiła się ona do naszej kancelarii Ask-Me z prośbą o przeprowadzenie analizy i restrukturyzacji. Po rozpoznaniu sytuacji doszliśmy do wniosku, że najlepszym wyjściem będzie restrukturyzacja za pomocą postępowania układowego. Sprawdź, jak wyglądało głosowanie wierzycieli w takim przypadku.

Czym jest postępowanie układowe w restrukturyzacji?

Postępowanie układowe lub postępowanie o zatwierdzenie układu w restrukturyzacji jest jednym ze sposobów na wyjście firmy z problemów finansowych. To procedura ujęta w przepisach ustawy ‘Prawo restrukturyzacyjne’ i musi się ona odbywać zgodnie z tymi przepisami.

Postępowanie układowe polega na tym, że wierzyciele firmy poddającej się procedurom restrukturyzacyjnym otrzymują propozycje zawarcia układu. Pamiętać należy o tym, że oni również odczuwają negatywne skutki problemów finansowych przedsiębiorcy, znajdującego się w trudnym położeniu ekonomicznym i zagrożonego upadłością.

Także w ich interesie leży, by znaleźć odpowiednie rozwiązanie problemu. Nawet chwilowe ustępstwa na rzecz przedsiębiorcy w kryzysie mogą skutkować długofalowymi korzyściami dla obu stron.

Firma z Żyrardowa była w trudnej sytuacji i wraz z naszymi doradcami restrukturyzacyjnymi przygotowaliśmy dla niej propozycje układowe. Zgromadziliśmy wierzycieli i przedstawiliśmy je, a następnie odbyło się głosowanie.

Kiedy głosowanie nad zatwierdzeniem układu w restrukturyzacji jest wiążące?

Zgodnie z przepisami wymienionej ustawy, porozumienie układowe stanie się wiążące, nawet jeśli nie wszyscy wierzyciele się z nim zgodzą. Uzyskanie poparcia odpowiedniej większości jest wystarczające. Na dodatek nawet ci, którzy nie wyrazili zgody, zostają wówczas objęci wypracowanym kompromisem.

Podczas głosowania nad zatwierdzeniem układu naszego Klienta, nie zgodziło się z nim 25% wierzycieli. Przepisy przewidują w tym zakresie ogólną zasadę, że układ zostanie uznany za zawarty, jeśli pozytywnie odnosi się do niego większość głosujących i weźmie w nim udział co najmniej 1/5 z uprawnionych (tzw. kworum).

W przypadku naszego klienta w głosowaniu wzięło udział 12 z 15 wierzycieli. „Za” układem zagłosowało 9 wierzycieli, a 3 nie wzięło udziału w procedurze. 9 wierzycieli przyjmujących propozycje układowe łącznie dysponowało wierzytelnościami na kwotę 26 000 zł, a pozostałych – 3 głosujących przeciwko i 3, którzy nie oddali głosu – na kwotę 6800 zł. Dlatego układ został ostatecznie przyjęty.

Sąd zatwierdził taki układ i mógł on zostać wykonany. Głównie polegał na rozłożeniu na raty płatności i zamiany części na udziały w firmie naszego Klienta.

Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?

Przykład naszego Klienta z Żyrardowa obrazuje, że istnieją narzędzia, pozwalające na wyjście z problemów finansowych przedsiębiorstwu, bez konieczności ogłaszania bankructwa. Jeśli zmagasz się z podobnymi kłopotami, zachęcamy do skontaktowania się z nami.

Ten jeden telefon nic nie kosztuje, a może pomóc Ci w wyjściu z problemów.