Gdy przedsiębiorstwo staje nad krawędzią upadłości, widmo kryzysu nieustannie krąży nad głową właścicieli, czasem najlepszą metodą, by uratować firmę, jest jej restrukturyzacja. Nie każdy jednak wie, co to takiego, kiedy warto skorzystać z restrukturyzacji oraz w jakich przypadkach jest w ogóle możliwa.
Restrukturyzacja – co to?
Mówi się, że “tonący brzytwy się chwyta”, ale restrukturyzacji firmy nie należy postrzegać w ten sposób. Jest to bardziej koło ratunkowe dla przedsiębiorstw, które borykają się z trudnościami oraz złymi wynikami finansowymi. Zamiast zamykać organizację, zwalniać pracowników i kończyć wszelkie współprace, lepszym rozwiązaniem będzie właśnie restrukturyzacja.
Restrukturyzacja – co to takiego? Termin został zawarty w Dzienniku Ustaw z 2019 r., a dokładniej w artykule 243. Głosi on, że:
Restrukturyzacja (restrukturalizacja) to gwałtowne zmiany w aktywach, pasywach lub organizacji przedsiębiorstwa. Celem restrukturyzacji jest stworzenie przesłanek do wzrostu wartości przedsiębiorstwa. Restrukturyzacja jest równoważna z transformacją.
Na czym polega restrukturyzacja?
Nadrzędnym celem restrukturyzacji firmy jest podniesienie wartości całego przedsiębiorstwa. Doprowadza się do tego, m.in. poprzez zmiany w strukturze całej organizacji, przewartościowanie jej działalności czy finansów.
Podejmując decyzję o restrukturyzacji firmy, warto wesprzeć się doświadczeniem oraz wiedzą specjalistów z tego zakresu. W zespole zajmującym się tymże działaniem dobrze, aby znajdowali się prawnicy specjalizujący się w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Pozwoli to uniknąć błędów, zaciągania kolejnych kredytów czy wchodzenia w spiralę niekończących się problemów.
Kiedy warto skorzystać z restrukturyzacji firmy?
Jeśli dochodzi do sytuacji, w której firma może przestać istnieć, jest zagrożona niewypłacalnością lub ma wielu wierzycieli – wówczas dobrze jest pomyśleć nad restrukturyzacją.
Kto może skorzystać z prawa do restrukturyzacji?
Wiedząc już, co to jest restrukturyzacja, warto również mieć informację, kto może być poddany temu procesowi. Prawo restrukturyzacyjne w Polsce stanowi, że udział w restrukturyzacji mogą brać jedynie przedsiębiorstwa. W rozumieniu Kodeksu cywilnego zaliczyć można tutaj trzy grupy, a mianowicie: osoby fizyczne, prawne oraz jednostki organizacyjne, którym przyznano zdolność prawną (tj. spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).
Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z doradcą w Kancelarii Ask-Me.
Pierwszą poradę trzymasz ZA DARMO.
tel.: 600-051-100
email: zapytaj@ask-me.com.pl
Napisz do nas.
Odpowiemy na każde pytanie.
Aby maksymalnie skrócić czas oczekiwania, opisz krótko jaki zakres wsparcia interesuje Cię z naszej strony.
Dyskrecja GWARANTOWANA!