Układ jest jedną z metod przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego firmy. Sam dłużnik, zgodnie z ustawą „Prawo restrukturyzacyjne”, jest jednym z podmiotów uprawnionych do złożenia propozycji układowych. Kancelaria Ask-Me podjęła się przygotowania układu dla przedsiębiorcy z Grodziska Mazowieckiego (nazwijmy go „Zet”), który nie mógł samodzielnie poradzić sobie z długami.

Sytuacja dłużnika „Firmy Zet” w Gordzisku Mazowieckim

Zgłaszający się do kancelarii Ask-Me przedsiębiorca, „Zet” z Grodziska Mazowieckiego, poinformował, że ma kilku wierzycieli, a łączna kwota zadłużenia wynosi 156 tys. zł. Wśród nich znalazły się bank, w którym firma zaciągnęła kredyt oraz zakład energetyczny i wodociągi. Wierzycielami byli także kontrahenci – dostawcy materiałów i surowców produkcyjnych oraz firma, w której przedsiębiorca kupił maszynę produkcyjną na raty. Do tego grona zaliczali się także pracownicy, którym pracodawca nie wypłacił jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Na podstawie analizy sytuacji dłużnika podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu postępowania restrukturyzacyjnego realizowanego poprzez zawarcie układu z wierzycielami. Ważnym elementem całego działania było przygotowanie konkretnych propozycji układowych.

Bazowaliśmy przy tym na doświadczeniu naszych ekspertów z zakresu prowadzenia postępowań restrukturyzacyjnych układowych oraz katalogu przykładowych propozycji, który znajduje się w art. 156 prawa restrukturyzacyjnego. Katalog ten jest otwarty i można zastosować własne pomysły na zawarcie układu z wierzycielami.

Przykłady propozycji układowych zastosowanych w Grodzisku Mazowieckim

Wśród najważniejszych propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym uruchomionym na zlecenie przedsiębiorcy „Zet” w Grodzisku Mazowieckim znalazły się:

  • odroczenie terminu wykonania płatności na rzecz banku, wraz z zabezpieczeniem wierzytelności w postaci zastawu na nieruchomości;
  • rozłożenie spłaty części długu wobec zakładu energetycznego i wodociągowego (raty miesięczne);
  • zmniejszenie wysokości rat spłacanych na rzecz dostawcy maszyny produkcyjnej, wraz z umorzeniem naliczonych odsetek karnych;
  • konwersja wierzytelności pracowniczych na udziały w spółce „Zet”.

Wśród propozycji układowych przygotowaliśmy konwersję wierzytelności na udziały – wraz z określeniem sumy, o jaki kapitał zakładowy spółki ma zostać podwyższony oraz liczby i wartości nominalnej nowo ustanowionych udziałów, o którą nastąpić miało podwyższenie wartości nominalnej udziałów.

Efekt podjętych działań restrukturyzacyjnych

W wyniku działań kancelarii Ask-Me doszło do głosowania nad propozycjami układowymi. W efekcie udało się doprowadzić do tego, że układ został przyjęty po niewielkich negocjacjach ze strony jednego z wierzycieli. Dłużnik wypracował kompromis i po kilku miesiącach wyszedł na prostą, poprawiając swoją sytuację finansową i wizerunkową.

Jeśli Twoja firma znajduje się w trudnym położeniu – masz długi i ciąży na Tobie ryzyko ogłoszenia upadłości – zadzwoń do naszej kancelarii Ask-Me.

To nic nie kosztuje, a może znacząco poprawić Twoją sytuację!