Restrukturyzacja jest narzędziem umożliwiającym wyprowadzenie firmy z kłopotów finansowych i organizacyjnych. Niestety, niesie za sobą konieczność zmian, które nie zawsze są pozytywne dla przedsiębiorstwa – zwłaszcza jeśli zmuszają pracodawcę do redukcji zatrudnienia. Jak wyglądają społeczne aspekty działań restrukturyzacyjnych? Przedstawimy to na przykładzie firmy A z Grodziska Mazowieckiego.
Sytuacja firmy A – konieczność restrukturyzacji z ograniczeniem zatrudnienia
W przedsiębiorstwie A, które zgłosiło się do naszej kancelarii Ask-Me w Grodzisku Mazowieckim, stopniowo zmniejszano prowadzoną od lat produkcję klasycznych zegarów. Nowoczesne konstrukcje zegarów cyfrowych zajęły dużą część rynku, przez co pracy w firmie było coraz mniej. Pojawiły się zaległości w zakresie wypłaty wynagrodzenia i uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne. Zaproponowaliśmy restrukturyzację, a nasi prawnicy zajęli się nie tylko kwestiami finansowymi i ustanowieniem planu spłaty długów, ale także społecznymi jej aspektami.
Jak przeprowadzić restrukturyzację ze zwolnieniami i zachować dobry wizerunek pracodawcy?
Plan restrukturyzacji dla firmy A, zaproponowany przez naszą kancelarię Ask-Me, zakładał spłatę zaległych wynagrodzeń. Wypracowaliśmy spłatę ratalną – w ciągu kolejnych 6 miesięcy firma miała wypłacić 45 000 zł na rzecz 8 pracowników. Jednocześnie skontaktowaliśmy się z ZUS-em i w związku z zaległościami z tytułu składek złożyliśmy wniosek o rozłożenie płatności również na raty, do czego Zakład się przychylił. Firma mogła spłacić zadłużenie w dłuższym okresie na uzgodnionych warunkach. Odsetki nie były naliczane od następnego dnia po dniu wpłynięcia wniosku – naliczana była jedynie opłata prolongacyjna.
Pozostawała kwestia przyszłości przedsiębiorstwa A. Jedyną możliwą drogą była reorganizacja zatrudnienia z jednoczesnym wytyczeniem nowych kierunków rozwoju. Dotychczas załoga liczyła 12 osób, z czego 4 osoby na szczeblach zarządczych. Po przeanalizowaniu bieżących zamówień i możliwości przyszłych kontraktów ustaliliśmy, że pracę tą wykona zespół liczący 3 osoby zarządzające i 6 szeregowych pracowników. Pojawiła się konieczność zwolnienia łącznie 3 osób.
Zorganizowaliśmy spotkanie, na którym wraz z prawnikiem z kancelarii Ask-Me pracodawca A przedstawił realny plan dalszego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zgodnie z zasadą najkrótszego stażu poinformowaliśmy, którzy pracownicy otrzymają wypowiedzenie. Zaproponowaliśmy im nie tylko ponadustawową rekompensatę finansową, ale również wsparcie w poszukiwaniu nowej pracy w postaci szkoleń.
Takie działanie pozwoliło na uspokojenie nastrojów i obronienie pozytywnego wizerunku pracodawcy. Skoncentrowaliśmy się na pomocy udzielanej pracownikom, a jednocześnie przyszłości przedsiębiorstwa A, które miało podjąć inwestycję w nową linię produkcyjną dla zegarów również cyfrowych, a nie wyłącznie analogowych.
Jeśli znajdujesz się w sytuacji, w której długi rosną, a perspektywy znalezienia nowych kontrahentów są niewielkie, zgłoś się do naszej kancelarii Ask-Me. Wykonaj telefon – to nic nie kosztuje, a może przynieść Ci realny plan restrukturyzacji dla Twojej działalności.